O zahrádkách

Ikeniva je obdobou japonského slova ikebana a znamená něco jako aranžovaná zahrádka z živých rostlin. Hodí se jako výzdoba interiérů, ale na rozdíl od ikebany vám vydrží při správné péči mnohem déle. Ne každý má svou vlastní venkovní zahradu, a pokud ano, tak v zimě si s ní moc radosti neužije. Ikeniva nám může přinášet radost po celý rok a ani v menším bytě nezabere moc místa. Každý den se můžeme těšit z toho, jak roste. Můžeme jí doplňovat či přetvářet dle naší fantazie.

Každá zahrádka, kterou tvoříme, je originální, jedinečná. Veškeré použité doplňky, ať ze dřeva, bambusu, keramiky či polymeru, jsou ruční výroby, tvořené přímo pro danou zahrádku. Nejčastěji používané rostliny v zahrádkách z rodu sukulentů, ale i ty ostatní (pepřince, asparágusy, apod.), jsou velmi odolné. Nepotřebují moc substrátu a vydrží i delší čas bez vláhy. V zimním období to naopak vyžadují. V každé zahrádce je pestrá skladba rostlin, můžete zde najít kolem 10 až 20 různých druhů.

Ikeniva je krásný doplněk do bytu, ale může být i originálním dárkem pro někoho blízkého. Můžete si vybrat buď z nabídky hotových zahrádek nebo je možné si objednat zahrádku na nějaké konkrétní téma či za konkrétním účelem. V takovém případě je ale potřeba počítat s delším časem pro dodání (minimálně jeden měsíc), neboť návrh, výroba doplňků a osázení zahrádky příliš urychlit nelze.


Rady pro pečování o zahrádku

 

Péče o zahrádku: Péče o zahrádku by měla zahrnovat přiměřenou zálivku, pletí rostlinek, které tam nepatří, a stejně jako na velké zahradě tvarování a zastřihování rostlin. Obecně je dobré zalévat zahrádku jednou týdně dle velikosti množstvím 200 – 300 ml vody. Rozhodně nikdy nesmí dojít k tomu, že rostliny stojí v mokrém substrátu. Pokud je zahrádka vybavena zalévací ,,studnou“, pak je rozhodně dobré ji používat. Voda se dostává přímo ke spodní drenáži a od ní se pak navlhčí veškerý substrát. Přes zimu (od listopadu do února) je dobré zalévat opatrněji, neboť rostliny  ve svém přirozeném prostředí při nedostatku světla mají období klidu a nerostou. U sukulentů platí jednoznačná úměrnost: čím méně světla, tím méně vody. Intenzivní zálivka je pobízí k intenzivnějšímu růstu a ony se začnou nehezky vytahovat za světlem. Pokud se to stane, je to známka toho, že mají zálivky moc  a je třeba ji omezit. Ideálně nechat substrát na chvilku úplně proschnout.  Jenom pozor na peřince s klasickými listy. Tyto rostliny nedostatek vláhy dají najevo vadnutím listů a mohou i úplně odumřít. Pokud  sukulenty mají vláhy málo, pak to dají najevo tím, že jich spodní listy jsou scvrklé. Všechny použité rostliny nesnáší teploty pod 0°C, některé mají problém i s teplou nižší než 10°C. Proto přes zimu musí být zahrádka umístěna v interiéru. Teplota kolem 15°C jim bude nejlépe vyhovovat, ale zvládnou i pokojovou teplotu. Pokud by to někoho zajímalo více, jsou dále uvedeny podrobnější informace o pěstování některých druhů.

Tvarování: Když se zahrádce dobře daří, tak rostliny radostně rostou a některé mohou ztrácet tvar, který bychom chtěli zachovat. U sukulentů se nemusíte bát tvarovat je podle svých představ. Pokud jim zaštípnete vrcholovou růžici, která se po zimně nepříjemně vytáhla, tak si z toho nic nedělají a za chvíli nasadí růžice nové. A tvar sukulentu může být pak mnohem zajímavější. I sukulenty ve tvaru stromku můžete upravovat tak, aby měly hezkou korunu a košaté větve. Jedině s kaktusem kulovitého tvaru nic neuděláte. Ale třeba se vám odmění tím, že vykvete :-).

K sukulentům obecně: Většina rostlinek v zahrádkách patří mezi sukulenty, což jsou rostliny, které se různými způsoby naučily velmi úsporně hospodařit s vodou. Takoví velbloudi rostlinné říše. Snáší proto dobře suchý vzduch, půdu chudou na živiny, plné slunce i polostín, a dokonce i nepravidelnou zálivku, která se na jejich vzhledu příliš neprojeví. Je však lepší je zalévat častěji a málo, aby byl substrát stále vlhký (nikoli mokrý). Přes zimu se zálivka omezuje, ale záleží na teplotě stanoviště. Jediné, co sukulenty opravdu nesnášejí, jsou mokré kořeny, neboť nemají ze svého přirozeného prostředí vypěstovánu odolnost vůči plísním na kořenech. Přes léto jim vyhovuje pokojová teplota nebo je možné je umístit ven, kde je třeba je chránit před deštěm! V zimě budou spokojené i v chladnu s teplotou mezi 12-15°C.

Kaktusy: Nejznámější sukulenty jsou kaktusy, což jsou nenáročné rostliny, které se přizpůsobily pouštním a polopouštním podmínkám ,takže umí snášet sucho, nepravidelnou zálivku, suchý vzduch, na živiny chudou zeminu a krátkodobě i málo světla. Uhynou ale, necháme-li je dlouho stát v mokru. Zálivka v létě by se měla provádět až po úplném vyschnutí substrátu, raději častěji a málo. Nerosíme. V zimě nezaléváme, nebo jen velmi omezeně. Zálivka ale závisí na teplotě stanoviště, pokud nemáme možnost umístit rostlinu do chladu, ale umístili jsme ji k oknu nad topení, pak zaléváme prakticky stejně jako jindy.

Pepřince: Mezi rostlinkami se vyskytují také pepřince (Peperomia), které mívají různorodé tvary a výrazně barevné listy. I těmto rostlinám stačí zálivka minimální. Při přemokření dochází k hnilobě. Zvýšená vzdušná vlhkost jim velice prospívá, takže můžeme listy občas rosit.

Mechy: mech se vyznačuje výraznou schopností zadržovat vlhko, neboť nemá hluboké kořeny, kterými by vodu čerpal z půdy. Vodu a výživu přijímají celým svým povrchem a hospodaří s ní zvláštním způsobem, který jim umožňuje využívat i
minimální množství tekutin. V přírodě jim k životu jim postačí ranní rosa nebo lehké mrholení. Nemají velké nároky na pěstování. Ocení pravidelné a časté kropit, ale pokud proschnou, při dalším zalití se opět oživí. Je potřeba je zalévat jedině několik dnů odstátou nebo dešťovou vodou, neboť po chloru v kohoutkové vodě by mech mohl zreznout.


Typy zahrádek

 

Japonské zenové zahrádky

Zahrádky jsou provedeny ve stylu japonských zenových zahrad. Zpravidla bývají doplněné ručně vyráběnými miniaturami japonských lucerniček, posezením či tradičními soškami.

 

Relaxační zahrádky Hygge

Relaxační zahrádky pro zpříjemnění Vašich chvil odpočinku. Jistě už jste dánské slovo hygee slyšeli. Hygge (čtěte jako hüge) je pro seveřana a zejména pro Dány alfou a omegou každého dne. Dá se těžko specifikovat, ale v podstatě se dá říct, že jde o vytváření spokojených chvil života a o schopnosti si jich vědomě užívat. Pro někoho je hygge o zapáleném krbu, teplé dece a horkém čaji, pro jiného o vůních, krásných květinách a nějaké dobrotě k tomu. Obecně je možné hygge vyvolat příjemnou atmosférou, milými zážitky, navozením intimity, pocitu bezpečí či jakéhosi útulna duše. A k tomu by mohly pomoci i relaxační zahrádky, které jsou zpravidla doplněny svícínky na čajové svíčky nebo podstavci pro vonné tyčinky či františky.

 

Přírodní scenérie

Ne každý má to štěstí, že má svou vlastní zahradu nebo může chodit často do přírody. Přesto nám často kontakt s přírodou a jejími scenériemi chybí. Tento typ zahrádek je více stylizován do volné krajinky, občas doplněné o sezení s lavičkou. Neobsahují urovnané cestičky a nechávají rostlinám více volného prostoru.

 

Tematické zahrádky

Jsou to zahrádky, které mají specifickou tématiku. Tyto zahrádky bývají převážně na objednání. Styl se může velmi lišit: od lodě ztroskotané na pláži, po halloweenský hřbitov či Alenku v říši divů. I vy si můžete zvolit nějaké téma, do kterého by vaše zahrádka měla být stylizována.